مقدمه :
با گسترش روزافزون تولیدات چوبی و همچنین کمبود منابع اولیه چوبی،تلاش برای استفاده بهینه از جنگلها و چوب رنگ جدیدی به خود گرفته است.اگرچه با ورود مواد اولیه ای نظیر ام دی اف و تخته خرده چوب بخشی از این بار از روی جنگل ها برداشته شده است ولی رقبت و تمایل روزافزون مصرف کنندگان به خرید محصولات چوبی از یکسو و زیبایی و ماندگاری وصف ناپذیر چوب از سوی دیگر،نیاز به یافتن راههایی در جهت استفاده بهتر از این نعمت خدادادی را بیش از پیش به رخ کشیده است.از جمله جدیدترین و موثرترین این روش ها ساخت پروفیل ها و صفحات چوبی (ماسو پانل ها) از ضایعات جنگل ها و یا چوبهای با ارزش کم میباشد که نه تنها تحولی در ارایه مواد اولیه چوبی با کیفیت خوب بوجود آورده ،بلکه تا حد زیادی از دورریز چوبهای جنگلی کاسته است.در این روش،گردهبینه های کم قطر و الوارهای چوبی با طول کوتاه (که عمدتا ارزش تولیدی کمتری دارند) طی فرایند تولیدی که در ادامه به تفصیل بیان میگردد، به صفحات چوبی تبدیل میشوند که از یکسو بدلیل استفاده از اتصال انگشتی(Finger Joint) دارای استحکام بالاتری بوده و از سوی دیگر با ابعاد طولی و عرضی بسیار ایده آل برای تولید انواع محصولات چوبی کاربرد دارند. در مقایسه با صفحات فشرده چوبی، ماسو پانلها به لحاظ ویژگیهای مقاومتی و استحکامی به مراتب استانداردهای بهتری را دراختیار میگذارند و البته مکان استفاده از آنها در فضای باز و همچنین قابلیت پرداخت و رنگ پذیری بالای آنها از مزایای فوقالعاده این محصولات میباشد. پروفیلهای چوبی(Finger Joint Profiles) به صورت استاندارد در ابعاد طولی تا 6 متر ،عرض تا150 میلیمتر و ضخامت تا 100 میلیمتر قابل ارایه میباشد .برای ماسیو پانلها نیز بسته به قابلیت دستگاه پرس ،ابعاد طولی تا 5.5 متر ،عرض تا 1.3 متر و ضخامت تا 70 میلیمتر عرضه میشوند.

انواع اتصالات انگشتی :
اتصالات انگشتی بر دو نوع میباشند:
1)اتصال انگشتی افقی :در این سیستم تولیدی ،قطعات به طور افقی وارد دستگاه شده و ابزار خوری میشوند.این روش اصول در ساخت مبلمان و سایر محصولات چوبی با کاربرد در فضای داخلی مورد مصرف دارد و مقاومت به مراتب بالاتری را به نسبت صفحات چسب خورده معمولی دارد. در این روش اتصال انگشتی در سطح دیده نمیشود.
2)اتصال انگشتی عمودی: این روش تولیدی مناسب بری مصارف خارجی نظیر پنجره های چوبی ،خانه ها و سازه های چوبی میباشد.شاخههای تولیدی با این سیستم اصولا به پرداخت نیاز نداشته و به لحاظ کاربردی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.در این سیستم اتصالات انگشتی در سطح قابل مشاهده هستند.
ماهیت ساختاری ،خاصیت اکوستیک و زیبایی خاص و مبهوط کننده چوب به لحاظ زیستی و روانشناختی از پتانسیل های بالقوه این ماده در مقایسه با دیگر مواد منجر به ایجاد جایگاهی ویژه در صنعت دکوراسیون و معماری گشته است.